EURO | RON
0.00 Lei Nu aveti produse in cosul de cumparaturi
Mobilier scolar clasic
Sport

Dispozitiv pentru studiul efectului fotoelectric

Cod: EX-5549A
31.941,58 Lei (TVA inclus)
26.398,00 Lei (fara TVA)
Voturi (1):
Stoc: La comanda
Adauga in cos
Descriere

Dispozitivul permite studiul efectului fotoelectric, determinând constanta lui Planck cu o eroare de 5%. Lucrarea de laborator este recomandată pentru studiul opticii ondulatorii.

Experimente propuse:
• Constanta lui Planck
• Tensiunea de blocare vs intensitate
• Caracteristicile fotodiodei
Componentele instalatiei:
• Sistemul efectului fotoelectric (SE-6609)
• Cabluri pentru interfata 850
• Fişier gratuit.

Mod de funcționare:
Funcționarea dispozitivului are la bază metoda convențională de determinare a constantei lui Planck. Placuța metalică din fotodiodă se luminează cu diverse frecvențe de lumină, selectate dintr-o lampă cu mercur, folosind filtre. Ulterior, tensiunea se reglează pentru a bloca curentul fotoelectric. Tensiunea de blocare se trasează în concordanță cu frecvența, iar constanta lui Planck se determină din curba graficului. Axioma conform căreia tensiunea de blocare nu se schimbă odată cu intensitatea luminii este testată folosind deschideri variate, care determină schimbarea intensității lumiinii, blocand-o parțial.

NOTĂ:
1. Conectarea senzorilor PASSPORT la computer (Mac, Windows, Chromebook), iPad, tabletă sau smartphone, prin conexiune Bluetooth sau USB, se realizează cu ajutorul unei nterfeței AirLink (PS-3200), care se achiziționează separat. Pentru conectarea mai multor senzori la computer, se recomandă utilizarea Interfeței Universale 850 (UI-5000).
2. Pentru colectarea și analiza datelor furnizate de către senzori, aveți nevoie de instalarea unui softwear special, Capstone 2.0 sau SPARKvue, achiziționat în baza unei licențe.

Accesați link-ul produsului, pentru a vă informa cu privire la accesoriile necesare pentru funcționalitatea acestuia click aici

Produse recomandate

Eurodidactica Srl